Chcesz zyskać przestrzeń w pokoju? Postaw na dekorację okien!

Chcesz zyskać przestrzeń w pokoju? Postaw na dekorację okien!

Urządzenie małego mieszkania jest zadaniem wymagającym wiele sprytu i przemyślanych decyzji. Powinno być ono funkcjonalne i wygodne, a jednocześnie estetyczne oraz przytulne. Nie da się fizycznie powiększyć niewielkiego metrażu, można jednak optycznie zyskać większą przestrzeń.

Niezwykle istotne przy urządzaniu niewielkich przestrzeni jest światło. Jeśli mieszkanie jest dobrze oświetlone, wizualnie sprawia wrażenie większego. Oczywiście przestrzeń z nadmierną ilością okien można być trudna do umeblowania, należy więc zachować równowagę pomiędzy ilością okien, ich rodzajem i wykończeniem oraz kolorami ścian, mebli czy drzwi.

Właściwe okna gwarancją dobrego oświetlenia

Jeśli do pomieszczenia wpada zbyt mała ilość światła, trzeba w pierwszej kolejności zmienić ten stan rzeczy. Być może warto pomyśleć o wymianie okien na nowe, najlepiej z węższą ramą, dzięki czemu do pokoju dostanie się więcej słońca. Jeśli pomieszczenie mimo wszystko jest ciemne, można rozważyć powiększenie wnęki okiennej i wstawienie większych okien, np. panoramicznych. Nie zawsze jednak się to sprawdzi — choć wygląda efektownie, jest dość mało funkcjonalne. Na dobrej pozycji są tu osoby mające mieszanie na poddaszu, mogą one rozważyć wykorzystanie większej powierzchni dachu do wstawienia okien. Jakie okna dachowe zamontować? Zależy to już od typu pomieszczenia. Na przykład w łazience czy kuchni warto pomyśleć o odpornych na wilgoć, w sypialni zaś o oknach dachowych z szybami laminowanymi. Kwestią do przemyślenia jest także ilość okien. Zależy ona głównie od wielkości pomieszczenia, przyjmuje się jednak, że 1 metr kwadratowy przeszklenia oświetla około 10 metrów kwadratowych powierzchni.

Dekoracja okien i inne dodatki, czyli dopełnienie całości

Ważną kwestię stanowi także wybór odpowiedniego producenta. Warto zapoznać się z ofertą kilku największych, przykładowo okien dachowych marki Velux, przeglądając oficjalne strony internetowe lub odwiedzając salony sprzedaży. Można uzyskać w ten sposób wiele przydatnych informacji, np. jak wstawić okno dachowe, czy w jaki sposób je potem udekorować. Okazuje się bowiem, że przez zastosowanie takich elementów jak karnisze z jasnymi zasłonami dodatkowo uzyskuje się upragniony efekt „powiększonego” pokoju. W połączeniu z jasnym kolorem ścian, wyżej zawieszonymi półkami oraz odpowiednio dobranymi meblami (np. z elementami przezroczystymi i metalowymi) dane pomieszczenie będzie prezentowało się naprawdę okazale. Naturalnie nie można zapomnieć o utrzymaniu porządku, bez niego nawet największy pokój będzie wyglądał po prostu źle.

o0s

W małym mieszkaniu każdy centymetr jest na wagę złota. Warto wykorzystać więc każdą wolną przestrzeń. Jeśli na przykład mieszkanie jest wysokie, ze skośnym dachem, można przemyśleć wybudowanie antresoli. Oczywiście przy tego typu specjalistycznych pracach trzeba poddać każde okno dachowe obróbce. Gra jest jednak warta świeczki — w połączeniu z przemyślaną dekoracją okienną pomieszczenie zyska wizualnie na wielkości i będzie wydawać się bardziej okazałe.